מכללת פרוג , בני ברק: רח’ ז’בוטינסקי 168 מגדלי שקל   |  ירושלים: רח' שטראוס 3   |  טלפון: 0722201433

העתיד כבר כאן! מעצבים גרפיים חייבים לעבור לעצב גם לדיגיטל!

https://www.prog-school.co.il/sadna/wordpress/?utm_source=prog_forum&utm_breadcrumb_last=%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%A1_%D7%95%D7%95%D7%A8%D7%93%D7%A4%D7%A8%D7%A1&utm_medium=tabula
שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

אם בעבר סביבת העבודה של המעצב היתה בעיקר עבור המדיה המודפסת. מודעות רחוב, עיתונים, פלייארים, עלונים, אריזות, שילוט, וכו'. כיום עולם זה נדחק הצידה לטובת עולמות הדיגיטל המשתלטים על מרבית זמנם של המעצבים בעולם ודורשים כבר יותר תשומת לב ושעות עבודה. זה לא קרה ביום אחד, גם לא ביומיים, אך במבט לאחור נראה שעולם המעצב השתנה והתרחב בהרבה.

יד ביד עם התפתחות הטכנולוגיה, האינטרנט, והכניסה של הרשתות החברתיות השונות. שוק העיצוב החל מוצף בדרישות עיצוב של מוצרים דיגטליים שונים, כמו אפליקציות, ממשקים שונים, אתרי אינטרנט וכו', אך כיום עולם הדיגיטל דופק גם לכל עסק או לקוח בדלת (גם אלו הנחשבים לקוחות קטנים) ומביא פתרונות ממש טובים לשיווק וקידום לדוגמה שיווק ועיצוב דפי אינטרנט בפלפטפורמות שונות אותם מעצבים גרפים נדרשים במסגרת עבודתם לעצב בנוסף ליצירות המודפסות.

כיום המצב הוא שבכל סטודיו עיצוב נדרשים בכל תהליך של מיתוג להכין גם אתר תדמית. משרדי פרסום אף הם נדרשים להוסיף לצד כל קמפיין גם באנרים עם דפי נחיתה. וכיום אפילו מערכות העיתונים (גם בחברה החרדית) יבקשו גם עותק דיגיטלי למייל שייראה שונה ומותאם יותר לדיגיטל מאשר זה המודפס. שלא לדבר על אתרי תוכן ועיתונים דיגיטליים שונים.
מרבית המעצבים עוברים כיום הסבה מקצועית אשר נקראת מפרינט לדיגיטל אשר כולל ידע נרחב יותר בעולם האינטרנט ועיצוב מיוחד לעולם זה, על כך תוכלו לקרוא כאן בהמשך.

הידע של המעצב בעולם הדיגיטל לא ישאר רק במה שהוזכר כאן, אלא ככל שהמעצב יעמיק בידיעותיו את עולם הדיגיטל יפתחו בפניו עולמות רבים ומגוונים של עיצוב שלא היו קיימים כלל בעולמות התוכן הפרינטיים שלו, כגון עיצוב ממשקים שונים של תוכנות, אפילקציות, משחקים, מערכות אלקטרוניות, מסכי מגע שונים, החל ממסך מגע שעל מכונת אספרסו ועד לממשק המכיל תפריטים להדפסה עצמית על מוצרי מזכרת.

אך מהו הידע הדיגטלי הזה. הרי כל מעצב גרפי יודע לעסוק עם 'צורה צבע ופונט', טיפוגרפיה רזלוציה והתאמת צבע הינה מנת חלקו היומיומית ומה הקסם בעולם הדיגיטל שבכדי לעצב גם שם צריך התמקצעות וידע נוסף?
התשובה לכך היא צמד המילים UX-UI. יו איקס יו איי, הן כרטיס הכניסה ההכרחי לעולם העיצוב בדיגיטל.

וקצת הסבר מקדים לפני פירוש המילים המוזרות הללו: כשמעצבים לדיגיטל, יש הרבה יותר רבדים, וגם הרבה יותר פלטפורמות. מעצבי דיגיטל כבר לא עובדים על דף A4 , הדף הופך למסכים בגדלים שונים. נביט על עולם המוביילים, הטאבלטים וכמובן אתרי הווב, לכל אחד מהם יש שפה עיצובית שונה שמתפתחת ומשתנה כל הזמן.

ההבדל המהותי בין פרינט לדיגיטל שיוצר את הפער בכל תפיסה העיצובית הינו מי הוא לקוח הקצה של המדיה: במדיה מודפסת לקוח הקצה הינו "קורא" הוא פסיבי, רואה את המודעה או כל תוכן, ואין לו שום דיאלוג עם המדיה. לעומתו לקוח הקצה בעולם הדיגיטל הינו "משתמש" או יוזר בשפה האנגלית, הוא אקטיבי ומקיים דיאלוג עם הממשק, הוא מקיש על כפתורים ומבצע פעולות שונות.
במסגרת עבודתנו כמעצבים אנו מחויבים לא רק על עיצוב נכון ברמת הקריאות, הצבע, והטיפוגרפיה, אלא על עיצוב מנצח שיגרום לו חויה טובה, מובנת, ותניע אותו לפעולה נכון.

אל תכעסו על המכשירים, זה אלו שעצבו את הממשק שלהם….

לוקחים כפית קפה, כפית או 2 סוכר, מים רותחים וחלב…. כך אתם שותים קפה נמס, נכון? אם לא, אז אתם במיעוט משונה. יצא לכם פעם להתקל במכונת קפה משוכללת עם כיתוב באנגלית, אספרסו, שמספסרסו, אמריקנו, הפוך, אלכסון. נכון ששאגתם בלבכם בקול דממה כשגרונכם יבש: איפה הקפה נמס הרגיל, בסוף פניתם למישהו בקול רועד מלא אשמה: אדוני, יש כאן קפה נמס רגיל? זאת דוגמא למשל למכשיר שלא ידעו לאפיין אותו עבורכם משתמשי הקפה הנמס הביתי, והוא ממש עצבן אתכם! לא השתמשתם בו, למעשה ממש לא נהנתם מהשירות המתקדם.
רק אם היה שם כפתור "קפה נמס" או דף עם הסבר פשוט וקצר: "תוסיפו לאמריקנו סוכר וחלב, ותקבלו קפה כמו בבית"….

גם שימוש בשלט רחוק של מזגן, או מסך פלזמה נוכל להתקל בהמוני כפתורים משונים לא מובנים, שעלולים מאד לעצבן אותנו, כי מה בסך הכל ביקשו? להדליק או לכבות, להבין מיד מה ואיך עושים זאת.

כך גם הגולשים באתר אינטרנט פשוט, אפילו תדמיתי בסך הכל רוצים להבין איפה ניתן ליצור קשר במהירות, מה העסק עושה, מה הבידול שלו, לדפדף קצת בתיק העבודות, וכל זה במהירות שיא גלישה של 2 דקות באתר, ואולי בכלל באמצעות טלפון עם מסך פיצי תוך כדי נסיעה.


אז מה הן בעצם פירוש המילה UX-UI ומה ההבדל ביניהם?

https://www.prog-school.co.il/ux-ui-bot/


UX-UI הם בעצם שני פרקים בתהליך עיצוב האתר כאשר הפרק הראשון הוא UX והוא אחראי לאפיון המשתמשים וצרכיהם והכנסת תוכנית\ מלאה כדי שחווית השימוש והדיאלוג עם המערכת תהיה הנוחה והטובה ביותר, ואילו UI מיישם בפועל את נראות ועיצוב הממשק על פי התוכנית הזו. סוג של בריף ואסטרטגיה מעשית.

UX הוא קיצור של צמד המילים : USER EXPERIENCE, חוית המשתמש.
תהליך המתאר את החוויה שהמשתמש עובר בתוך המוצר שלכם. כלומר אם בעבר ידענו שלפני עיצוב אנחנו לוקחים עפרון כדי לצייר סקיצה, בעולם הדיגיטל נקח עיפרון כדי לאפיין נכון את המשתמש וצרכיו, ובסוף התהליך נתן בעיקר תשובות של "מה" כלומר, כל מה שהמשתמש צריך בשביל החויה שלו, כגון: במה המשתמש הספציפי שלי ישתמש בעיקר במסך מגע, או במסך מחשב, מה יקרה על המסך אחרי מסך הכניסה, מה יקרה כשילחצו על כפתור מסויים וכו'. נקבל בסוף התהליך תיאור מדוייק של המשתמש וצרכיו, ותוכנית של מסכי הממשק ותכולתם הנכונה בסדר הנכון שנוביל את המשתמש.

לאחר תהליך UX נקבל בעצם תוכנית הכוללת מתכון לביצוע מושלם עבור המשתמש המייצג של הממשק, וכעת צריך לעצב אותו נכון לפי המתכון המדובר, כלומר לקחת את המתכון הזה ולאפות אותו נכון.
שלב זה נקרא: UI הוא קיצור צמד המילים USER INTERFACE : ממשק המשתמש
בשלב זה מעבדים ומקבלים החלטות עיצוביות איך ייראה כל מה שמתואר בשלב UX, למה יש כפתור גדול בצבע אדום, למה התמונות נסגרות אחרי 3 שניות, ולמה הגודל של הטאבים בכרטיסיה קטן מידי.

ושלא תטעו, כמו בעולם הפיזי שיש כללים מאד ברורים בהנדסת האנוש, מה גובה שלחן סטדנטי לישיבה, מה הגובה בין כסא לשלחן, או מה גובה כיור וכו' כך גם בעולם הדיגטל יש לא מעט כללים שימושיים והגיוניים אותם לומדים במסגרת ההתמקצעות בהבנת חווית המשתמש. זהו כמובן תחום מרתק במיוחד וגורם לנו להכיר ולהרגיש את המשתמשים שלנו בכל שלב בתהליך.
שלב UX הינו חווית המשתמש, בו מתכננים את הדרך הטובה עבור המשתמש לחויה מושלמת. השלב השני הינו UI שזה העיצוב של ממשק המשתמש בהתאם לתוכנית ה UX, תוך שמוש באלמנטים מעוררי חוויה צבעוניות, שפה גרפית, אנימציות, גדלים ומשקלים על מנת לחבר את המשתמש באופן הקרוב ביותר לחוויה.

אם גם אתם מעצבים טובים אך לא התקדמתם עדיין לעולם הדיגיטל, עשו זאת מהר! זה חלק מדרישות הסף.
בקורס UX-UI בבית פרוג נרשמו המעצבים הטובים ביותר, בואו גם אתם, הקישו כאן!

https://www.prog-school.co.il/cours…m_medium=banner&utm_campaign=prog_banner_uxui

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות

שנחזור אליך עם פרטים?

קורס ux-ui יכול לתת לך את כל הכלים לבנות ולעצב אתרים wow !