מידע נוסף

לימודי אנימציה ותלת מימד

ביקוש גובר למעצבי תת-ממד והדמיה

פרוג – המכללה החרדית למקצועות התקשורת החזותית, מציעה לכם מסלול לימודים שימושי במיוחד: לימודי תלת-ממד. הדמיות ועיצובים בתלת ממד הפכו לחלק מרכזי במקצועות התקשורת החזותית, העיצוב והאדריכלות. ידיהם של מעצבי תלת ממד, או “מודליסטים” מלאות עבודה מגוונת בתחומים שונים ולעיתים רחוקים זה מזה.

תלת ממד ממלא תפקיד מרכזי בחיים שלנו ומקיף שלל תחומים. החל מעיצוב מוצר וכלה בהדמיות ממוחשבות עד לתחום הלוהט כיום – מציאות רבודה.

מסלול לימודי תלת ממד בפרוג מהווה מסלול ייחודי ושימושי במיוחד. יחד עם זאת חייבים לציין כי הוא דורש סבלנות ואורך רוח שכן תלת ממד מטבעו דורש זמן, הרבה זמן. בממד הזה לא יהיה שינוי גם בעתיד. כבר היום, כאשר תוכנות מידול ותלת ממד מעניקות כלים מדהימים שהיו פעם נחלתם של בודדים, דורשת העבודה על תלת ממד זמן רב. זו גם הסיבה שהמסלול ללימוד תלת ממד בפרוג מתפרס על פני קרוב ל-300 שעות לימוד ותרגול.

במסלול התלת ממד שלנו תלמדו את עקרונות ההדמיה והעיצוב ותרכשו ידע עשיר ושיטתי כמו גם הכשרה מעשית מקיפה בנבכי המידול, האנימציה, תלת המימד וענפים נוספים. כאמור, עיצוב בתלת ממד ממלא תפקיד משמעותי בשורה ארוכה של מקצועות, בעיקר בתקשורת החזותית, אך גם בתחומי רפואה, צבא ועוד. תלת ממד משמש כלי מרכזי בתחומים רבים, החל מיצירת אנימציה לסרטים ופרסומות, עובר ליצירת סרטי אנימציה תלת ממדית, דרך מידול והדמיית תוכניות אדריכליות, מבנים וחדרים בעיצוב פנים וחוץ, משחקי מחשב מכל הסוגים, איורים ודמויות לספרי ילדים, הדמיות מוצרים ופריטים מסחריים מכל הסוגים, ועד להדמיית תוצאות ניתוחים ואפילו ניתוח שדה קרב.

לימודי תלת ממד בפרוג מעניקים לתלמידים שליטה בתחום ויכולות מקצועיות לביצוע ויצור של מודלים סטטיים ודינמיים מורכבים לכל מטרה, תוך שימוש בתוכנות המתקדמות ביותר. הלימודים כוללים התנסות קפדנית בשלבים ההתחלתיים והבסיסיים, יחד עם הקניית תהליכי עבודה מדויקים ומקצועיים, והכי חשוב, יישום כולל של מגוון הטכניקות והכלים בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

המסלול נועד להכשיר מודליסטים ומומחים בעיצוב תלת ממדי ברמה גבוהה במיוחד. צוות ההוראה מורכב מנבחרת מרשימה של מעצבים בעלי ותק משמעותי בתחום. בין המרצים תמצאו מעצבים ידועי שם בעלי ניסיון רב בתחום, בהם גם מרצים ב’בצלאל’, האקדמיה הישראלית לעיצוב, חברים באיגוד האנימציה הישראלי ובעלי רקורד בענף הפרסום עבור לקוחות מסחריים מהגדולים בארץ.

הלימודים מתקיימים בבית פרוג בבני ברק, בימי לימוד נפרדים לנשים ולגברים, ותכני הלימוד הותאמו לאורח החיים החרדי-דתי. הלימודים ומפגשי התרגול מתקיימים בכיתות העריכה והמחשבים המתקדמות שלנו, המצוידות בתוכנות המתקדמות ביותר ללימודי תלת ממד ואנימציה.

מסלול לימודי התלת ממד כולל 56 מפגשים אחת לשבוע. כל מפגש בן ארבע וחצי שעות אקדמיות ובסך הכל 290 שעות לימוד ותרגול. המסלול מתפרס על פני שנה וחצי, ולתלמידים ניתנת כל העת האפשרות להשתמש בכיתות המחשבים לתרגול עצמאי.

סמסטר א

במסגרת הסמסטר הראשון בלימודי תלת ממד בפרוג, תלמדו בראש ובראשונה להכיר את הבסיס המקדים באמצעות שימוש בתוכנת ‘פוטושופ’ הדו ממדית. היכרות זו תהווה שער כניסה לעולם התלת ממדי.

בשלב הבא תכירו מקרוב ותלמדו את ‘מאיה’ התוכנה המובילה בתחום המידול וההדמיה. יחד עמה תכירו את כלי העבודה הבסיסיים של ויירי, התוסף החשוב של מאיה. מאיה היא הכלי החזק והמקצועי ביותר בתחום המידול, התלת ממד וההדמיה. באמצעותה תוכלו ליצור הדמיות פוטו-ריאליסטיות סטטיות והדמיות תלת ממדיות סטטיות ודינמיות דוגמת אנימציות מורכבות.

בשלב זה תכירו גם את כלי המידול השונים, את היכולת לפרוס טקסטורות ולעשות שימוש נכון במצלמות ותאורה על מנת להגיע לעומק ולממד הרצוי. במפגש הבא תתמקדו במידול ותלמדו את עקרונות המידול ואת טכניקות המידול השונות, במטרה ליצור מודל משלכם שגם ישמש אתכם כפרויקט אישי.

בשלב הרביעי והאחרון בסמסטר זה, תלמדו לתכנן ולבצע ריג (Rig). ריג היא הרשת הסמויה שמרכיבה את המודל התלת הממדי ומעניקה לו את התכונות התנועתיות והמרחביות. רשת זו היא כלי חיוני בעבודה על תוכנות ותכונות מידול ותלת ממד. תעבדו על ריג במאיה, ותלמדו ליצור שלד בסיסי ופייפ-ליין תוך יצירת הנפשה לחפצים ובימוי אנימיטורי כולל בניית ליי-אאוט לתהליך האנימציה.

בסך הכל: 21 מפגשים (95 שעות אקדמיות).

סמסטר ב

בסמסטר השני תכירו מקרוב את חוקי האנימציה וההנפשה. תלמדו את תנועות המצלמה ותרכשו מיומנות בשימוש בכלי האנימציה של ‘מאיה’. בשלב הבא תלמדו “לרדנר”. דהיינו לעשות שימוש בכלי הרינדור שמאפשרים הדמיה ריאליסטית ככל האפשר. תלמדו את העקרונות התיאורטיים שמאחורי פעולת הרינדור ואת השימושים המתקדמים בתוכנת ויריי לרינדור מודלים.

החלק האחרון בסמסטר השני יעסוק בהדמיה ייעודית לאדריכלות חוץ ופנים ויעניק לכם הזדמנות נוספת להתמקצע ברינדור מתקדם כולל התאמה לצרכים אדריכליים. בשלב הזה תלמדו גם לעשות שימוש בשכבות ולשלב עיבודי תמונה בתהליך המידול וההדמיה.

בסך הכל: 22 מפגשים (99 שעות אקדמיות).

סמסטר ג

החלק האחרון של מסלול לימודי תלת ממד בפרוג, מכין אתכם לעבודה המעשית בפועל. זהו החלק בו תתחילו לראות תוצאות של ממש ותגלו שהסבלנות משתלמת. כאן תלמדו לבצע סימולציה פיזיקאלית ולהשתמש בתוכנת אפטר אפקט’ס כבסיס לקומפוזיציה של מודלים בתלת ממד. בשלב הזה גם תסיימו להכין את הפרויקט האישי שלכם שישמש עבורכם כפרויקט גמר וכתיק עבודות.

בסך הכל: 9 מפגשים (40 שעות אקדמיות).

תנאי הקבלה למסלול לימודי איור וציור: ראיון אישי ומבחן בכתב. התנאים נועדו להבטיח את התאמת התלמיד למסלול הלימודים ולמקסם את סיכויי הצלחתו.

בסיום הלימודים, יקבלו העומדים בדרישות המסלול, תעודה מקצועית וליווי בהשמה, בתרגול והשתלמות לאורך הדרך. בנוסף, יוכלו להציג את הפרויקט האישי שלהם שיבטא את הידע והניסיון שרכשו במהלך הקורס.

 

 

 

מרצי המסלול
  • מרצה הקורס

    שניאור דניאל

    בוגר מחלקת אנימציה ב”בצלאל” ו”מכללת קאמרה אובסקורה,” ת”א. מורה לאנימציה בתלת מימד, יצירת דמויות... | קרא עוד >>

  • מרצה הקורס

    עופר שפיר

    מרצה במחלקת אנימציה ב”בצלאל”. מורה למאיה – תוכנת אנימציה בתלת מימד . מאחוריי ניסיון של 15 שנה בענף האנימציה לפרסומות וסרטים במיטב החברות בתחום. | קרא עוד >>