מידע נוסף

לימודי עריכת וידאו והפקת סרטים

לימודי עריכת וידאו post prodaction והפקת סרטים

עריכה והפקה של תעשייה מרתקת

פרוג – המכללה החרדית למקצועות התקשורת החזותית, מציעה לכם מסלול לימודים ייחודי להיכרות מעמיקה עם עולם עריכת הוידיאו באמצעות תכנית עשירה ומרוכזת המעניקה שילוב מנצח של תיאוריה ופרקטיקה באחד התחומים המרכזיים ביותר בענף התקשורת החזותית.

להבדיל מתכנית אחרות, מסלול עריכת הוידיאו בפרוג משלב ידע תיאורטי ומעשי בצילום סרטים יחד עם ידע שימושי ומעשי בעריכת סרטים ומכשיר את התלמידים לעמוד בחוד החנית של המקצוע בארץ ובעולם. המינון המדויק שבין לימוד תיאורטי ואימון פרקטי לצד התאמת הקורס לשיטות ולטכניקות המתקדמות ביותר בענף, מבטיח לתלמידים מקצוע מרתק, מרגש ומפרנס.

העוסקים בצילום ימצאו בו קורס משלים שיעשיר את ידיעותיהם ויקל עליהם בעבודתם. המבקשים לעסוק בעריכת וידיאו ימצאו בו הזדמנות נדירה להכיר את העולם שמייצר את חומרי הגלם הנערמים על שולחן עבודתם.

המסלול הייחודי מבית פרוג, המכללה החרדית למקצועות התקשורת החזותית, הוא הראשון מסוגו בתחום זה. וזאת לנוכח השילוב המושלם של המיומנויות הנדרשות בתחום. והוא כולל לימוד והכשרה מעשית וחווייתית המייצרת דיאלוג פורה בין כל תחומי המקצוע בענף יצירת הסרטים.

במסגרת המסלול ירכשו התלמידים ידע רב בשתי תוכנות העריכה הנפוצות והמקצועיות ביותר בתעשיית הסרטים: ‘פרימייר’ ו’אפטר אפקט’ס’ באמצעותן מתבצעת עבודה העריכה וההפקה בעידן הנוכחי.

המסלול אותו ניתן לכנות גם מסלול “הפקת וידאו” משלב את תחומי הצילום, הבימוי והעריכה וצוות ההוראה מורכב מנבחרת מרשימה של יוצרים בעלי ותק משמעותי בתחום שמאפשרים לתלמידים היכרות אישית ובלתי אמצעית עם התחום. בין המרצים בקורס תמצאו בין היתר במאים, עורכים ומפיקים בעלי ניסיון רב בתעשיית הסרטים, החל מסרטים מלאים וכלה בסרטוני פרסום, קליפים וסרטי תדמית.

הלימודים מתקיימים בבית פרוג בבני ברק, בימי לימוד נפרדים לנשים ולגברים. תכני הלימוד הותאמו לאורח החיים החרדי-דתי וסגל ההוראה מורכב כאמור ממגוון מומחים בעלי ניסיון רב מן השורה הראשונה בשוק.

המסלול לעריכת וידיאו כולל שלושה סמסטרים אחד ובו 68 מפגשים המתקיימים אחת לשבוע. כל מפגש בן 4.5 שעות אקדמאיות. משך הקורס: כשנה וחצי ובסך הכל 310 שעות אקדמאיות הכוללות גם שעות תרגול והפקת סרטון אחד כעבודת גמר.

סמסטר א

קורס לצילום וידיאו וקורס לעריכת וידיאו: מבוא לצילום הכולל היכרות יסוד עם מושגי תחום הצילום כגון פריים, עדשה, מבנה מצלמה, צמצם, מהירות תריס, קומפוזיציה, עומק שדה, מעבר מסטילס לוידיאו – תנועות מצלמה בסיסיות ועוד.

הצצה מרתקת לממשק הבימוי-צילום והיכרות עם השפה המקצועית כולל תרגיל ליצירת סיפור מצולם. החל משלב הכרת התסריט, תכנון הצילומים ועד ל”ברייק דאון”. היכרות מעשית עם יסודות התאורה והסאונד כולל בניית סט והיכרות עם כל מרכיביו ואנשי המקצוע הפועלים בסביבתו. לסיום, יערכו התלמידים תרגיל ראשון שיאגד את כל חומר הקורס לכדי יצירה אחת.

בנוסף, חלקו השני של הסמסטר מוקדש להיכרות מעמיקה עם מקצוע העריכה. בקורס זה ירכשו התלמידים ידע נרחב בעריכה כולל בניית סיפור על ציר זמן, עבודה עם מוזיקה וסאונד, שימוש בפילטרים, אפקטים ומעברים ושילובי צבע וזוויות צילום, כולל התמודדות עם ריבוי מצלמות.

בסך הכל: 27 מפגשים (123 שעות אקדמיות).

סמסטר ב

קורס מעמיק בתוכנה המובילה ‘פרימייר’ מבית אדובי לעריכת וידיאו וקורס מעמיק בתוכנת ‘אפטר אפקט’ס’ לפוסט פרודקשן. היכרות עם כלי העבודה בתוכנת פרימייר כולל היכרות מעמיקה עם ציר הזמן ושאר מרכיבי היסוד של אמנות העריכה הממוחשבת כולל כמובן היכרות עם אפשרויות השקיפות, המונטאז’, הסאונד וערוציו כולל יכולות התיקון והאפקטים, יחד עם אפשרויות הכנסת כתוביות ותזמונן.

בנוסף יכירו התלמידים את יכולות תיקון הצבע, זוויות המצלמה, והמעברים בין פריימים וסצנות ואף יגלו את היכולת המדהימה לשנות ולשפר צילומים קיימים, “לשתול” אלמנטים שצולמו על “מסך ירוק” ולהשתמש בשילוב מצלמות בזמן אמת.

קורס נוסף בסמסטר זה הוא הקורס ליצירת אנימציה ואפקטים באמצעות התוכנה המובילה ‘אפטר אפקט’ס’, גם היא מבית אדובי. זו “ה”תוכנה של תחום הפוסט פרודקשן והתלמידים ילמדו באמצעותה היררכיה של שכבות וקומפוזיציה, שליטה באלמנטים גרפיים בתוך הפריים ויצירת מסלולי אנימציה, מסכות, משחקי זמן, טקסט בתנועה, שכבות צבע וערוצים, ניקוי רעשים ויצירת רקעים וגם רינדור ו”אריזת” סרטים.

גם בסמסטר זה תיערך עבודת סיכום מעשית הכוללת תכנון וניהול פרויקט תוך תאימות לסטורי בורד ומקסום היכולות שנרכשו במסגרתו.

בסך הכל: 24 מפגשים (112 שעות אקדמיות).

סמסטר ג

קורס יסודות הבימוי וקורס בימוי מתקדם. כחלק מרכזי בתחום הצילום, ההפקה והעריכה, יוכלו תלמידי המסלול לעריכת וידיאו בפרוג, לרכוש ידע מעמיק בתחום הבימוי. חלקו הראשון כולל הכרת מושגי יסוד בבימוי וסגנונות בימוי שונים. כולל היכרות עם כתיבת תסריט, בניית סיפור ועוד. חלק זה כולל גם טעימה מתחום ההפקה והצילום ובו ילמדו התלמידים כיצד ליצור תיק הפקה הכולל סינופסיס, כוונות, תסריט ותקציב. כולל יצירת לוח זמנים ואיתור מיקומים להפקה.

עוד ילמדו התלמידים את הז’אנרים השונים בתעשייה: סרטים עלילתיים, סרטים דוקומנטריים וסרטי תדמית. כחלק מקורס זה ירכשו התלמידים יכולת עבודה מול לקוחות ומול גורמי מקצוע בתחום. בהמשך, ילמדו התלמידים בימוי מתקדם וירכשו יכולת הפקה מעשית לסרטים וכתבות תוך התמקדות בסרטונים חדשותיים ותיעודיים.

בקורס מתקדם זה ירכשו התלמידים ידע בצילום וידיאו חדשותי כולל היכרות מעמיקה עם סוגי הכתבות השונים ותהליכי העבודה בכל סגנון כתבה. עוד ילמדו התלמידים טכניקות ליצירת סרטי תדמית ודוקו בדגש על יכולת ביצוע תחקירים, בניית עלילה ויצירת דרמה גם בסרטים דוקומנטריים וחדשותיים.

בסיום סמסטר זה יערכו התלמידים פרויקט גמר מסכם הכולל התמודדות עם הפקת סרטון מא’ ועד ת’. כולל ובעיקר התמודדות עם קשיים בהפקה, כגון קשיים כלכליים, משפטיים ואחרים.

בסך הכל: 17 מפגשים (75 שעות אקדמאיות)

תנאי הקבלה למסלול לימודי הפקת ועריכת וידיאו: ראיון אישי ומבחן בכתב. התנאים נועדו להבטיח את התאמת התלמיד למסלול הלימודים ולמקסם את סיכויי הצלחתו.

בסיום הלימודים, יקבלו העומדים בדרישות המסלול, תעודה מקצועית וליווי בהשמה, בתרגול והשתלמות לאורך הדרך. בנוסף, יוכלו להציג את תיק העבודות המרשים שיבטא את הידע והניסיון שרכשו במהלך הקורס.

מרצי המסלול
 • מרצה הקורס

  קובי נתנאל - מנהל המגמה

  ראש החוג לפוסט פרודקשן ועריכת סרטים. עורך סרטי קולנוע משנת 1988, נסיון בעריכת סרטים עלילתיים ותיעודיים... | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  רחלי שוורץ

  במאית סרטים דוקומנטריים. בין הסרטים שביימה: ”קיבוץ” סרט שזכה בשלוש קרנות, ”להסיר את הרעלה“ - אשר נרכש... | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  גלית רויכמן

  תסריטאית ומרצה לקולנוע. בעלת תואר שני לקולנוע באוניברסיטת תל אביב. חברת האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  הלה ארץ קדושה

  הלה ארץ קדושה – מפיקה, במאית ועורכת וידאו ​בעלת ניסיון עשיר של למעלה מעשור בעריכת סרטים עלילתיים. | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  יפתח אלרן

  יפתח אלרן בוגר מכללת “קמרה אובסקורה” במסלול בימוי וצילום וידאו לקולנוע. בוגר לימודי תעודה במכללת סמינר הקיבוצים במסלול הנחיית קבוצות ב”תקשורת מקדמת”. | קרא עוד >>