מידע נוסף

לימודי עיצוב פנים ואדריכלות

מסלול דו שנתי ללימודי עיצוב פנים – לימודי אדריכלות ועיצוב פנים

אודות המסלול:

פרוג – המכללה החרדית למקצועות התקשורת החזותית, מציגה את אחד ממסלולי הלימוד המובילים במכללה – עיצוב פנים ואדריכלות. המסלול ומגוון הקורסים הנכללים בו כבר קנו לעצמם שם טוב בקרב ציבור מעצבי הפנים, והוא מציע חומר לימודים מגוון ועשיר, שמשלב רכישת ידע והתמחויות המותאמים במיוחד לצרכי השוק, יחד עם חוויית לימוד מקצועית ומרתקת.

כמכללה ללימודי מקצועות התקשורת החזותית, פרוג מכשירה גם מעצבי פנים ואדריכלים ששפתם באה לידי ביטוי הן במרחב הציבורי והן בזה הפרטי. כל בר-דעת ודרדק עיצוב יודע שעיצוב הוא מקצוע תלוי גיאוגרפיה ואופנה ומושפע מהתרבות, מהכלכלה ומהחברה בתוכה הוא פועל.

היות ותחומים אלה משתנים כל העת, ובשנים האחרונות במהירות גבוהה יותר מאשר בעבר, גם אופנות העיצוב והאדריכלות משתנים עמם. בפרוג, המכללה למקצועות התקשורת החזותית שומרים על עדכון מתמיד של כל מקצועות הלימוד, במיוחד במקצוע כה דינמי, מאתגר ומשפיע.

במסגרת המסלול לעיצוב פנים ואדריכלות בפרוג, תלמדו את מלאכת האמנות שבעיצוב חללים וסביבות בנויות יחד עם יכולות של תכנון והנדסת בניין. מתוך האדריכלות התפתח באופן ספציפי ענף ייחודי ומרתק לא פחות, העונה לשם עיצוב פנים. ככלל, מעצבי הפנים, כשמם, עוסקים ב”פנים” המבנה ומעצבים אותו. אדריכלים עוסקים ב”חוץ” ומעצבים את כל העטיפה והנראות.

בלי אדריכלים אין בניינים. בלי מעצבי פנים אין שימושים. הסינרגיה בין  שני התחומים ברורה מאליה. תחום העיסוק הזה הוא נחלתם של אנשי מקצוע רבים בעלי חוש טכני והסתכלות אסתטית. אך נוסף על אלה, יש לאנשים אלה יכולת נדירה “להיכנס” לראשם של המשתמשים במבנים אותם הם מעצבים, ולהתאימם לצרכים ולשימושים של כל אחד ואחד.

זהו מקצוע רב-תחומי שכולל עשרות פרטים והתמחויות ועין מקצועית שיודעת לרדת לפרטים ולחזות את העתיד. אין ספק שמדובר במקצוע מרתק, מאתגר וגם… מתגמל. הלימודים במסלול אדריכלות ועיצוב פנים בפרוג כוללים גם לימוד תיאורטי וגם, ובעיקר, התנסות מעשית והתמחות בפרקטיקה.

המסלול לעיצוב פנים ואדריכלות כולל את הבנת המרחב ופיתוח יצירתי של הרעיון העיצובי דרך הרחבתו ויישומו לכדי פיתרון מעשי מוגמר. ככל זה תוך רכישת יכולת לתכנן כל סוג של חלל פנים. החל מבתים פרטיים, וכלה במבנים ציבוריים וחללים מסחריים.

ויש גם בונוס… המסלול כולל גם ימי העשרה בתחומים משיקים כגון סטיילינג והלבשת הבית, ואפילו סיורי שטח באמצעותם אפשר להכיר טוב יותר את עבודת האדריכל ומעצב הפנים.

כמסורת פרוג, צוות ההוראה נבחר בקפידה והוא כולל נבחרת בולטת של מומחי עיצוב ואדריכלות, ומרצים מן השורה הראשונה. בהם תוכלו למצוא בעלי משרדי אדריכלות ועיצוב פנים עם רזומה של פרויקטים ברחבי הארץ, מומחי עיצוב מובילים בשוק המסחרי, מעצבי מותגי יוקרה ומומחים במיתוג ושיווק.

המסלול לעיצוב פנים ואדריכלות כולל ארבעה סמסטרים, ובו 71 ימי לימוד מלאים בני שמונה שעות כל אחד. נוכחות חובה – 85% לפחות.

משך הקורס: כשנתיים ובסך הכל 601 שעות אקדמאיות הכוללות גם שעות תרגול וביצוע פרויקט עבודת גמר.

המסלול המעניין והמרתק נחלק לשש יחידות לימוד מאורגנות ועדכניות לטרנדים ולדרישות השוק העכשווי.

החלק הראשון מציג את המבוא לעיצוב פנים ואדריכלות. במסגרתו תלמדו להכיר את המקצוע ולהבין את תפקידו של מעצב הפנים, תערכו מפגש ראשוני עם מושגים בסיס בעולם האדריכלות ותלמדו מושגי יסוד בעיצוב הבית, כולל קומפוזיציה, סימטריה, גישות אסתטיות ועוד. בחלק זה תלמדו גם את העיצוב המודרני ותכירו את סגנונות העיצוב השונים, ולא פחות חשוב, תבינו מהיכן ומדוע נוצרו.

החלק השני יקנה לכם את הכלים המקצועיים לעבודת העיצוב והתכנון. במסגרתו תלמדו כיצד לשרטט שרטוט ידני דו-מימדי ותלת-מימדי, ותרכשו מיומנות בסיסית בהכנת תוכניות. כאן תכירו את כלי העבודה והמושגים שמלווים את שולחן עבודתו של כל מעצב: קנה מידה, פרספקטיבה ואקסונומטריה, סימני מקצוע מוסכמים ועוד.

בחלק הזה תערכו היכרות עם המחשב, או נכון לומר עם תוכנות המחשב שמלוות את חייו של מעצב הפנים ושל האדריכל. תלמדו לעומק את תוכנת השרטוט וההדמיה ‘אוטוקאד’, תכירו את תוכנת המידול והתלת-מימד – ‘סקצ’אפ’ ותלמדו כיצד לשלב אותה בעבודה עם ‘פוטשופ’ על מנת להמחיש את מה שאתם רואים בעיני רוחכם. לא פחות חשוב, תתאמנו ביכולת רישום פרספקטיבה. כך תוכלו כבר בשלב הזה לצייר, או נכון לומר לרשום חללים, עצמים ועוד.

החלק השלישי יקרב אתכם על עולם האדריכלות ויכיר לכם את יסודות הצבע תוך לימוד ההיבטים הפיזיקאליים והפסיכולוגיים של הצבע, את יסודות התאורה תוך לימוד השפעותיה של תאורה בחללים שונים, והיכרות מעמיקה עם פתרונות התאורה הקיימים היום בשוק.

בחלק הזה תלמדו כיצד לרשום כתב כמויות למהנדסים ולשאר אנשי המקצוע. תכירו גם את מחירון דלק המשמש כמחירון בסיס בענף ותלמדו כיצד מתכננים מערכות בנייה כולל לוחות זמנים, מעקב ופיקוח. לסיום חלק זה, תלמדו תכנון חללים רטובים כמו חדרי אמבטיה ומטבחים. כאן יינתן דגש רב למאפייני קהל יעד חרדי שצרכיו שונים בשל היותו בעל משפחות ברוכות ילדים.

החלק הרביעי כבר עוסק ברובו בפרקטיקה ובמסגרתו תלמדו כיצד לתכנן ולבצע פרטי גמר בגבס ובנגרות, כולל עקרונות ניהול זמן ומשאבים בתכנון רב-שלבי, ארגון הביצוע ונושא התמחור. צריך לזכור שלהבדיל מהרבה מקצועות אחרים, כאן ישנם עשרות משתנים ומרכיבים שיוצרים ביחד את המוצר המושלם.

בנוסף, כחלק בסיסי מההתנהלות המקצועית, תרכשו ידע בשיווק ובתקשורת בינאישית. בחלק הזה תוכלו לפתח יכולות שכנוע ועמידה מול לקוחות, ואפילו להכיר את השימוש באמצעי פרסום ועקרונות שיווק כדי לקדם את עצמכם.

החלק החמישי מעניק שורה של הרצאות, סדנאות וסיורים להעשרה. בין השאר תלמדו אודות נגישות נכים, בניית פרוגרמה, הנדסת אנוש – ארגונומיה – והשלכותיה על התכנון והעיצוב. עוד תלמדו על הקשר שבין עיצוב פנים ומיתוג עסקי באמצעות עיצוב משרדים וחללים מסחריים. לסיום, בחלק זה ייערכו סיורים מקצועיים בנושאים משלימים לתחומי הלימוד. בסיורים אלה תוכלו בין היתר לראות מקרוב את עבודותיהם של אנשי מקצוע מהתחום.

החלק השישי והאחרון הוא חלק היישום. במסגרתו תעצבו ותתכננו שורה של פרויקטים מעשיים: דירה דו-קומתית; דירת מגורים הכוללת בתוכה עסק קטן; מרחב מסחרי; משרדים ודירה ממוזערת. בכל אחד מהמקרים נדרשים עקרונות עיצוב שונים לנוכח השימושים המיוחדים לו. זאת ההזדמנות שלכם להוכיח כי הפנמתם את חומר הלימודים על בוריו.

תרגילים מעשיים אלה המלווים בבניית מודלים, תכנונים מפורטים, כתבי כמויות וסט תוכניות, יהוו את התשתית לעבודת הגמר במסגרתה תידרשו לבנות סט תוכניות לביצוע של בית יחד עם מודלים פיזיים ומצגת הדמיה בסקצ’-אפ.

תנאי הקבלה למסלול עיצוב פנים ואדריכלות: ראיון אישי ומבחן בכתב. התנאים נועדו להבטיח את התאמת התלמיד למסלול הלימודים ולמקסם את סיכויי הצלחתו.

בסיום הלימודים, יקבלו העומדים בדרישות המסלול, תעודה מקצועית וליווי בהשמה, בתרגול והשתלמות לאורך הדרך. בנוסף, יוכלו להציג את הפרויקט/ים אותו/ם “בנו” במסגרת עבודת הגמר.

מרצי המסלול
 • מרצה הקורס

  עמית ישראל

  מעצב תעשייתי בהכשרתו, בוגר “שנקר”המתמחה בעיצוב מוצרים, חללים ובעיצוב פנים. בעל סטודיו עצמאי | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  ניצן הורביץ

  ניצן הורוביץ הינו מעצב רב תחומי פעיל משנת 1998 בוגר לימודי אדריכלות ועיצוב פנים, ובוגר לימודי המשך במחלקה לעיצוב תעשייתי "אסכולה-מימד"... | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  אלכסנדר קרט

  בעל תואר BARCH בהצטיינות, לימוד עיצוב פנים בפקולטה לעיצוב פנים, בעל תואר מעצב פנים במגמת עיצוב דקורטיבי, אדריכל עצמאי ואדריכל בכיר במשרד... | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  תמי בסל לו צ’יצ’רו

  תואר ראשון בעיצוב פנים מהמכללה למנהל עוסקת בתכנון ועיצוב מזה 14 שנה. בין שאר עובדת על פרויקטים מול פיליפ סטארק וארמני | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  טלי טיומקין – הדר

  טלי טיומקין-הדר, מרצה לצבע, חומרים והום סטיילינג. בוגרת Ultima School of Design. עוסקת בעיצוב פנים מאז שנת 2009. | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  אמיר שלום

  רצה לתוכנת אוטוקאד וסקאצ – אפ במסלול לעיצוב פנים ומנכ”ל חברת בטיחות א.ש – הנדסת פתרונות אש המתמצאת במתן פתרונות אש מול גורמים ממשלתיים. | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  שרי בר-נע גבעון

  מעצבת פנים ומתכננת ומעצבת תאורה, בעלת סטודיו לעיצוב פנים ותאורה ומרצה לתאורה. | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  גיל פרדו

  בוגר תואר ראשון עיצוב ותעודת הוראה המרכז לחינוך טכנולוגי חולון, אוניברסיטת ת”א. | קרא עוד >>

 • מרצה הקורס

  גדעון חורגין

  מרצה ומנחה לעיצוב פנים, חומרים ורישום. בעל ותק רב בהוראה במוסדות אקדמיים ובמכללות, בעל תואר באמנות. | קרא עוד >>