מידע נוסף

לימודי עימוד מקצועי

לימודי עימוד, הוצאה לאור, עימוד סדר והפקת ספרים, עיתונים, מגזינים קורס אינדייזיין וכו’

אודות המסלול:

 

פרוג – המכללה החרדית למקצועות התקשורת החזותית, פותחת בפניכם שער לעולם מרתק שלא נס לחו והוא הולך ומשתבח משנה לשנה באמצעות מסלול לימודים ייעודי לעימוד מקצועי, הן של ספרי קודש והן של ספרים אחרים ואפילו עיתונים, מגזינים, קטלוגים וחוברות.

למרות עידן האינטרנט כמות הכותרים היוצאת לאור היום מדהימה בכל קנה מידה. רק באגף הספרים התורני, נרשמים מידי שנה יותר מארבע מאות כותרים חדשים. המחיר הזול יחסית ותהליכי ההפקה המקוצרים, הביאו לעולם מבול של ספרים ופרסומים, פי כמה וכמה מאשר טרם מהפכת האינטרנט.

גם העידן הדיגיטלי אינו טומן את ידו בצלחת וספרים רבים, גם כאלה שאינם יוצאים את מכבש הדפוס ונותרים במרחב הדיגיטלי, מעומדים ומבוססים על העיצוב הקלאסי של עולם המו”לות.

המסלול ללימודי עימוד בפרוג, מעניק לכם הזדמנות נדירה לרכוש ידע רחב בתחום ההוצאה לאור והיכרות מעמיקה עם תוכנות העימוד המובילות בענף בו גדל הביקוש לידיים מקצועיות. בפרוג, המכללה החרדית למקצועות התקשורת החזותית, גיבשו תכנית לימודים שתייצר “מקצוענים” בתחום.

תכנית הלימודים כוללת היכרות עם עולם הפקות הדפוס בדגש על הפקת ספרים, והיכרות מעמיקה ויסודית עם התוכנות המובילות בענף, כגון תוכנת ‘אינדיזיין’ לעימוד כללי ותוכנת ‘תג’ לעימוד ייחודי של ספרי קודש, וכןתוכנות נוספות לעיצוב המעניקות לתלמיד יכולת לעצב גם את מה שמסביב לעימוד, כגון שערים כריכות וכו’.

המרצים במסלול העימוד בפרוג, נמנים על השורה הראשונה של המעמדים בישראל והם בעלי ניסיון רב בתחום העימוד, העיצוב, ההפקה וההוצאה לאור. חלקם עומדים מאחורי עימודם ועיצובים של ספרי קודש רבים בהם כולנו משתמשים.

המסלול לעימוד ספרים כולל  49 מפגשים המתקיימים אחת לשבוע. כל מפגש בן 3.5 שעות. משך הקורס: כשמונה חודשים ובסך הכל 228 שעות אקדמאיות הכוללות גם שעות תרגול ועימוד פרויקט כעבודת גמר.

מסלול עימוד ספרים בפרוג כולל ארבעה קורסים: קורס בתוכנת תג, קורס בתוכנת אינדיזיין, קורס עיצוב למעמדים, וקורס הוצאה לאור והפקה.

 

במסגרת קורס תוכנת תג המתמחה במיוחד בעימוד ספרי קודש, תכירו את הקודים המשמשים את מעמדי ומעצבי הספרים והעיתונים, תלמדו ליצור עמודים עם חלוקת טקסטים שונים וסוגי כתב שונים (פונטים), כמו גם בניית עמודים, טורים ותיבות טקסט בהתאם לשטחי הדפסה שונים.

כחלק אינטגראלי מהקורס, תלמדו כיצד מעמדים ומעצבים “מקראות גדולות” עם כל קטעי הטקסט הרבים והמאפיינים השונים של כל אחד מהם תוך יצירת אינטגרציה בין כל הטקסטים המופיעים על גבי העמוד. תלמדו גם כיצד להתמודד עם גלישות טקסט והכי חשוב – כיצד לבצע תיקונים בצורה חכמה שלא מחייבת לעמד את כל העבודה מתחילתה. גם כאן תלמדו ליצור פקודות מאקרו (סקריפטים) שיקלו על עבודתכם וליצור מפתחות, תוכן עניינים ועוד.

במסגרת קורס בתוכנת אינדיזיין תערכו היכרות מעמיקה עם התוכנה המובילה בעולם לעימוד ועיצוב והפקות גרפיות לדפוס. בין היתר תלמדו את מאפייני המלל, את הגדרות תיבות הטקסט ואת יכולות השילוב עם אלמנטים גרפיים, תמונות ועוד.

עוד תלמדו להכיר את דפי האב, סוגי הפסקאות והאפקטים לטקסט ולאובייקטים שונים. כמו את השימוש בשכבות ואת דרכי ההתמודדות עם מספרים ונתונים גרפיים. תלמדו גם להיעזר בקווי רשת, להתמודד עם שדות נתונים, להכיר את הגריד ומאפייניו ולבנות תוכן עניינים ואפילו לשלב הערות שוליים.

כחלק מהעידן הדיגיטלי, תלמדו כיצד לשלב סקריפטים בתוך הספר, חשוב לציין שהקורס כולל גם ידע בהכנה לדפוס, מספור, התמודדות עם הפרדות צבעים ועם פלטפורמות דפוס שונות.

במסגרת קורס עיצוב למעמדים תערכו היכרות מעמיקה עם עולם עיצוב הספר, בין היתר תלמדו בתוכנות אילוסטרייטור ופוטושופ – לעצב כריכות ושערים לספרים, עיצובי גלופות להטבעות על כריכות סקאי כמקובל בספרים התורניים, אלמנטים ועיטורים, במסגרת הקורס תלמדו גם את כללי העיצוב והטיפוגרפיה, ותרכשו מיומנות מקצועית לעצב בצורה הטובה ביותר.

בחלק האחרון והמסכם תלמדו כיצד עובדים עם גורמים נוספים בתחום ההוצאה לאור, עם לשכות שירות, בתי דפוס, כריכיות ואפילו יבואני נייר ומפיקי דפוס. תערכו היכרות מעמיקה עם עולם הפקות הדפוס בדגש על תחום ספרי הקודש שהולך ומתרחב משנה לשנה.

תנאי הקבלה למסלול עימוד ספרים: ראיון אישי ומבחן בכתב. התנאים נועדו להבטיח את התאמת התלמיד למסלול הלימודים ולמקסם את סיכויי הצלחתו.

בסיום הלימודים, יקבלו העומדים בדרישות המסלול, תעודה מקצועית וליווי בהשמה, בתרגול והשתלמות לאורך הדרך. בנוסף, יוכלו להציג את הפרויקט אותו עימדו במסגרת עבודת הגמר.

מרצי המסלול
  • מרצה הקורס

    בועז שרון

    בועז שרון מעצב גרפי כ-20 שנה ובעלים של סטודיו “כישרון”. מעניק שירותי פרילאנס למשרדי פרסום גדולים ולבתי הו”ל במגזר החרדי. מתמחה בעימוד על כל סוגיו ובעיצוב חומרים פרסומיים ייחודיים. | קרא עוד >>

  • מרצה הקורס

    אריאל אלינסון

    אריאל אלינסון הראשון בארץ שהוכר על ידי חברת אדובי העולמית כ Adobe Campus Leader בוגר מכללת חשיפה. מרצה וותיק למקצועות הגרפיקה והמולטימדיה ומפתח מערכי הדרכה. מלמד במכללת סלע ובפרוג. העביר הרצאות וסייע ביצירת חומרי הסברה עבור יחידת דובר צה”ל. | קרא עוד >>